בריא, חולה – איך תגדיר את עצמך נכון ?

כשאתה מתמודד עם קרוהן -קולטיס זה הופך להיות די קשה להגדיר את עצמך. אלו אולי מחלות מתמשכות (-כרוניות) אבל הן ממש לא קבועות.. ואתה מכיר את זה- אחרי כמה שבועות או חודשים של התקף, אתה מתחיל להפנים שאתה – חולה
אבל אז מגיע שבוע של שקט…- אז אתה בריא? ואז שוב, כל מיני סימנים קטנים של התקף בדרך- אז, רגע, אתה חולה?
או שאתה מגיע סוף סוף לרמיסיה, מרגיש מצויין, הולך לרופא, עושה בדיקות, והרופא מודיע לך חגיגית- שהדלקת עוד לגמרי שם- אז..אתה חולה? שמרגיש בריא..?

משבר זהות

בלבול מרגיש לפעמים חלק מהמחלה. וכשלא ברור לך איך בדיוק להגדיר נכון את המצב הבריאותי שלך גם לא ברור לך איך לנהל נכון את הבריאות שלך ובכלל את החיים שלך: האם להתחיל לימודים? האם ללכת לראיונות עבודה? האם לחזור לעבודה? להתחיל הריון? להוריד את המינון של התרופות? להעלות את המינון? להפסיק את התוספים? להוסיף? ליסוע לטיול? להתפרע עם האוכל? או שלא כדאי…?

אי של יציבות בים של חוסר ודאות

כמתמודד עם מצב שמשתנה כל הזמן יש דבר אחד שיעזור לך לשמור על הכח שלך ועל היכולת שלך לנהל את הבריאות שלך בהצלחה והוא – ההגדרה העצמית שלך.

דווקא בגלל שזו מחלה מבלבלת, חשוב שההגדרה העצמית של מי שאתה תהיה כזו שתקדם אותך ותזכיר לך את הכוחות שיש בך להשיג עבורך חיים נורמליים והחלמה. חשוב שתמצא הגדרה עצמית כזו שתעצים אותך גם במצב של חולי וגם במצב של בריאות. אני למשל כבר כמה שנים שזנחתי את המילה 'חולה'. גם בקבוצת הפייסבוק "הופכים את הדלקת לדלק" אני קוראת לחבריה וכך גם למטופליי- מחלימים או מתמודדים. אימצתי את ההגדרות האלו בגלל שהן מייצגות את ההתמקדות שלי בהתמודדות ובהחלמה. אני מזמינה אותך לקחת עכשיו 5 דקות לחשוב על הגדרה שכזו. ואם תרצי/ה לשתף אותי, אני אשמח לשמוע ולקרוא.

להתחיל להחלים מבפנים..
טלי ראובני- ברדוגו ,
מטפלת בכירה ב NLP מבוסס מיינדפולנס
מומחית בקרוהן קוליטיס ומעי רגיז

הרשמה לניוזלטר

הצטרף עכשיו ובחינם למאות מנויי האתר שלי וקבל חינם את המדריך "להפוך את הדלקת לדלק" ותכנים חדשים ממני ישירות למייל שלך.

דברו איתי

מלאו את הטופס ואחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן